فروش دستگاههای تصفیه آبrepair عیب یابی و تعمیرات دستگاه تصفیه اب خانگیدرخواست عضویت در سیستم و بهرمندی از هدایا و تخفیفاتپرداخت آنلاین خرید و اقساطدرخواست استخدام و همکاری با شرکتجستجو در سایت و فروشگاهتماس با ما

فروش دستگاههای تصفیه آبعیب یابی و تعمیرات دستگاه تصفیه آب خانگیدرخواست عضویت در سیستم و بهرمندی از هدایا و تخفیفاتپرداخت آنلاین خرید و اقساطدرخواست استخدام و همکاری با شرکتجستجو در سایت و فروشگاهتماس با ما

بنر تبلیغاتی تصفیه آب شیراز خانگی

بنر تبلیغاتی تصفیه آب شیراز خانگی

جهت خرید و مشاهده محصولات ، یکی از دسته بندی های زیر را انتخاب کنید

انواع دستگاه تصفیه آبانواع ابسردکنانواع فیلتر تصفیه آبانواع فیلتر یخچالانواع فیلتر لباسشویی و پکیجدستگاه تصفیه متفرقهپیش تصفیه و تصفیه ساختمانیتجهیزات و لوازم یدکیانواع جالیوانیفیلتر دوش حمام

چنانچه محصول مورد نظر خود را پیدا نمیکنید آنرا جستجو نمایید . ورود به بخش جستجو

جهت خرید و مشاهده محصولات ، یکی از دسته بندی های زیر را انتخاب کنید

انواع دستگاه تصفیه آبفروش انواع آبسردکن و تجهیزات وابسطهانواع فیلتر تصفیه آبانواع فیلتر یخچالانواع فیلتر لباسشویی و پکیجدستگاه تصفیه متفرقهپیش تصفیه و تصفیه ساختمانیتجهیزات و لوازم یدکیانواع جالیوانیفیلتر دوش حمام

چنانچه محصول مورد نظر خود را پیدا نمیکنید آنرا جستجو نمایید . ورود به بخش جستجو

معرفی محصولات

کلیه محصولات این فروشگاه را می توانید در این قسمت مشاهده نمایید . جزییات تمامی محصولات به همراه عکس و قیمت به روز درج گردیده است .

محصولات

زمان تعویض فیلتر ها

یکی از مهمترین مسایل در سلامتی آب و عمر دستگاه ، تعویض به موقع فیلتر های دستگاه هست که باید در زمانهای تعیین شده و توسط افراد مجاز انجام گردد .

 زمان تعویض فیلترها

پاسخ به سوالات شما

بسیاری از همشهریان عزیز، سوالاتی در ذهن خود دارند که میتوانند در این قسمت مطرح نمایند و کارشناسان ما به زودی به آن پاسخ خواهند داد .

سوالات متداول

درباره ما و خدمات این گروه

ضمن تشکر از حسن انتخاب شما از شما دعوت میشود با مطالعه این بخش ، درباره گروه تخصصی تصفیه آب شیراز و خدمات این گروه اطلاعات بیشتری کسب نمایید .

درباره ما

یکی از مشکلات از دستگاه تصفیه آب که ممکن است گاهی به چشم بخورد ، ایجاد بو یا طعم نامطلوب است . این طعم و بوها ، ممکن است حالت های مختلفی داشته باشند . یکی از مشکلات که ممکن است ایجاد شود ، طعم و بوی پلاستیک است که البته ممکن است شدت زیاد یا کمی داشته باشد . در اینجا میخواهیم عوامل دخیل در این موضوع و راه های رفع این حالت را مورد بررسی قرار دهیم .

bad odor طعم و بوی پلاستیک در آب تصفیه شده

اولین موضوع مهم در رابطه با بوی پلاستیک در دستگاه تصفیه آب خانگی ، این است که این بو چه زمانی حس شده است .

1 - اگر بعد از نصب دستگاه تصفیه آب و در روزهای اول این نوع بو را حس کردید ، جای نگرانی نیست و اجازه دهید چند روز دیگر زمان بگذرد . بخاطر نو بودن فیلترها ، شیلنگ ها ، محفظه ها ، مخزن و ... که همگی از جنس پلاستیک نیز هستند ، ممکن است در روزهای اول این نوع بو را حس کنید . هر چند که حتی در روزهای اول نیز نباید این نوع بو و یا هیچ بویی را احساس کنید اما در صورت برخورد با این حالت ، دستپاچه نشوید و چند روز صبر کنید . در طول این چند روز نیز ، سعی کنید از دستگاه زیاد استفاده کنید و چند بار نیز آب مخزن را خالی کنید . احتمالا این بو ، چند روز بعد از بین برود اما اگر همچنان وجود داشت و یا شدت بیشتری گرفت ، باید حتما موضوع را جدی گرفته و بررسی بیشتری انجام دهید . جهت بررسی ، باید تمام فیلترها و بخش ها را مورد بررسی قرار دهید تا منشاء بو را پیدا کنید و سپس اقدام به تعویض آن فیلتر یا قطعه کنید . عدم کربن گیری اولیه فیلترهای 2 و 5 ، میتواند شدت این بو را کمی بیشتر کند .

 

2- اگر بعد از نصب فیلترهای جدید ، حس کردید که آب بو و طعمی مثل پلاستیک را دارد ، احتمالا این مشکل از نصب فیلترهای جدید است . معمولا فیلتر شماره دوم یا سوم ، این بو را ایجاد میکنند . دلیل ایجاد این بو ، استفاده از پلاستیک نا مرغوب در تهیه فیلتر ، استفاده از رنگ غیر استاندارد برای پوشش فیلترها و همچنین غیر استاندارد بودن واشر فیلترهاست . بهتر است فیلترهایی که نصب کردیده اید را باز کنید و مورد بررسی قرار دهید . احتمالا منشاء بو که یکی از همین فیلترهاست را پیدا خواهید کرد . اگر منشاء بو و مشکل را پیدا کردید و در واقع همان فیلترهای نصب شده جدید بود ، اقدام به تعویض فیلترها کنید و فیلترهای دیگری را جایگزین کنید .

bad filter فیلتر غیر استاندارد و با کیفیت پایین

3- ممکن است بوی شبیه پلاستیک ، خود به خود ایجاد شود و شما در چند ماه گذشته ، تغییری را روی دستگاه تصفیه آب و فیلترهایش ایجاد نکرده باشید . این حالت البته کمتر ایجاد میشود و به ندرت دیده می شود . در این حالت نیز ، معمولا منشاء بو و مشکل ، از فیلترهای دستگاه و بخصوص فیلترهای پایینی است که بعد از چند ماه خود را نشان داده است . باید همه فیلترها را باز کنید و مورد بررسی قرار دهید تا منشاء بو را پیدا کنید و مشکل را پیدا کنید .

پیدا کردن منشاء بو ، اهمیت بسیار زیادی دارد . بهتر است جهت رفع بو ؛ هر چه سریعتر اقدام کنید زیرا هر چه زمان بگذرد ، یافتن منشاء بو سخت تر شده و همچنین دامنه آلودگی ها بیشتر می شود و کار سخت تر خواهد شد و شما نیز مجبور خواهید بود هزینه بیشتری را بپردازید . بنابراین هر وقت احساس کردید که طعم و بوی نامطلوبی در آب تصفیه شده وجود دارد ، سریعا جهت سرویس دستگاه اقدام کنید . همچنین ممکن است بو و طعم های دیگری را از آب تصفیه شده احساس کنید . جهت بررسی حالت های دیگر ، این مطلب را مطالعه کنید >>> ایجاد بو و طعم نامطلوب در آب تصفیه شده

جهت جلوگیری از ایجاد چنین حالتهایی ( بو وطعم نامطلوب ) ، حتما توصیه می شود که از فیلترهای مرغوب برای دستگاه تصفیه آب خود استفاده کنید >>> تفاوت فیلتر خوب و بد در چیست ؟

در مورد با اکثر ایرادات دستگاه تصفیه آب در وبسایت مطلب نوشته شده است . لطفا در بخش عیب یابی آنرا پیدا کنید و یا در وبسایت  آنرا جستجو کنید . چنانچه مشکل شما مرتبط با همین موضوع است و نوشته های ما به شما کمکی نکرد ، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان " شیراز تصفیه " به شما پاسخ دهند .

خاموش و روشن شدن یا قطع و وصل سریع دستگاه تصفیه آب خانگی

گاهی اوقات ، وقتی که دستگاه تصفیه آب روشن میشود و شروع به کار میکند ، خاموش و روشن میشود . صدای آن مثل تیک و تاک میشود و عقربه فشار سنج ، بالا و پایین میرود ( ممکن است مدت زمان روشن و خاموش شدن در دستگاهی کم و در دستگاه دیگری زیاد باشد). ۲ حالت ممکن است روی داده باشد . برای تشخیص شما تست زیر را انجام دهید .

ابتدا شیر مخزن را ببندید . سپس شیر برداشت روی سینک را باز کنید . آب ورودی نیز باز باشد و دستگاه به برق متصل باشد .

تنظیم اولیه و تست دستگاه تصفیه آب خانگی

حالت اول : در این حالت باید دستگاه مداوم کار کند و یک باریکه آب ، باید از شیر برداشت خارج شود . به نظر میرسد که در این حالت هیچ مشکلی وجود ندارد . اکنون شیر برداشت را ببندید . دستگاه تصفیه آب چند لحظه بعد خاموش میشود . در همین حالت بمانید . اگر دستگاه تصفیه آب چند لحظه بعد دوباره روشن شد ، مشکل دستگاه خود را از اینجا بررسی کنید >>> دستگاه تصفیه آب بدون استفاده کردن خاموش و روشن میشود .

حالت دوم : دستگاه روشن میشود اما خیلی سریع خاموش میشود و مرتبا خاموش و روشن میشود .

در این حالت ، مشکل از موارد زیر میتواند باشد .

1- شیر آب ورودی نیمه باز است و یا مسیر لوله آب ورودی به دستگاه دچار گرفتگی است . همانطور که میدانید ، در دستگاه تصفیه آب خانگی ، یک سنسور فشار وجود دارد که وقتی میزان فشار آب ورودی کمتر از حد نرمال شود ( کمتر از 8psi ) دستگاه را خاموش میکند . دلیل انجام اینکار ، جلوگیری از کارکرد بیخودی پمپ و حتی خرابی پمپ است .در دستگاه تصفیه آب مد نظر شما نیز ، آب با فشار کافی به دستگاه نمی رسد و بنابراین دستگاه بعد از چند ثانیه کار کردن ، به دلیل افت فشار خاموش میشود و بعد از اینکه دوباره آب وارد دستگاه شد ، مجددا روشن میشود . بهتر است لوله آب ورودی به دستگاه را باز کنید و چک کنید که آیا فشار آب ورودی به دستگاه مناسب و مطلوب است؟ اگر نیست مسیر را چک کنید و ببینید که مشکل از کجاست .

2- سنسور فشار پایین خراب شده است و قطع و وصل میشود یا میزان حد نرمال فشار آن ، کاهش یافته است . همچنین برخی از سنسورهای فشار پایین ، قابلیت تنظیم دارند ، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد .

3- فیلتر الیافی شماره ۱ ، بسیار کثیف شده است و اجازه عبور آب را نمیدهد و آب نیز به اندازه کافی به این سنسور نمی رسد .

در مورد با سنسور فشار پایین یا LOW PRESSURE SWITCH اطلاعات بیشتر کسب کنید >>> سنسور فشار پایین و روش تست آن

در مورد اکثر مطالب مرتبط با دستگاه تصفیه آب و ایرادات آن در سایت مطالب آموزشی و عیب یابی نوشته شده است لذا خواهشمندیم قبل از پرسش و بیان مشکلات خود آنرا در وبسایت جستجو کنید و در صورتی که پاسخی دریافت نکردید ، آنرا مطرح کنید تا به شما پاسخ دهیم .

یکی دیگر از مشکلات شایع بین استفاده کنندگان از دستگاه تصفیه آب ، روشن شدن بسیار زودهنگام دستگاه تصفیه آب است . به این معنی که حتی با برداشت 1 لیوان از آب ، دستگاه شروع به کار میکند و گاهی اوقات بسیار دیر خاموش میشود . جالب اینجاست که بعد از گذشت چند دقیقه از کار کردن دستگاه ، اگر شیر برداشت را باز و بسته کنیم ، دستگاه خاموش میشود .

اگر با این مساله روبرو هستید ، این مشکل را نمیتوان یک ایراد از دستگاه دانست . در واقع دستگاه در حالت بهینه کار نمی کند اما همه چیز دستگاه خوب و بدون مشکل است و در واقع دستگاه مشکل ندارد . اگر تک تک قطعات را جداگانه تست کنید ، خواهید دید که همه آنها به تنهایی به خوبی عمل میکنند ولی در مجموعه ، به صورت بهینه نیستند . گاهی اوقات نیز این دسته از مشکلات حل نمی شوند و رفتار دستگاه با منطق جور در نمی آید که در این موارد بهتر است بیخیال شویم و خود را بیشتر از این اذیت نکنیم . این ایرادات را به چند بخش تقسیم میکنیم و تک تک آنها را بررسی میکنیم .

مشکل زود روشن شدن دستگاه تصفیه آب خانگی :

سنسور HP وظیفه سنجش فشار مخزن را به عهده دارد . اگر این سنسور تشخیص دهد که فشار کاهش یافته است ، دستور روشن شدن پمپ و پر کردن مخزن را صادر میکند . وقتی شیربرداشت باز میشود ، فشار درون لوله ها به یکباره کاهش پیدا میکند و این سنسور به اشتباه تشخیص میدهد که آب درون مخزن کاهش یافته است ( فشار استاتیک تبدیل به فشار داینامیک و برابر با صفر می شود ) . بنابراین دستگاه را روشن میکند . این مشکل میتواند ناشی از بهینه کار نکردن مخزن و سنسور HP و حتی فیلترهای 5 و 6 دانست . برای رفع این مشکل ، اولویت اول این است که فشار هوای درون مخزن تنظیم شود و در حالت 8PSI قرار گیرد . >>> آموزش تنظیم فشار هوای درون مخزن . معمولا با تنظیم فشار مخزن ، این مشکل برطرف میشود . اگر مشکل هنوز برقرار بود ، شما میتوانید سنسور HP جدیدی را جایگزین و تست نمایید . ممکن است مشکل برطرف شود و یا هنوز مشکل باقی بماند . اگر این 2 کار را انجام دادید و هنوز مشکل وجود داشت ، پیشنهاد میشود که بیخیال آن شوید و بیشتر از این خود را به زحمت نیندازید . زیرا نیاز به تست کردن موارد بسیار زیادی می باشد .

 

دیر خاموش شدن دستگاه تصفیه آب خانگی :

ابتدا شما شیر مخزن را ببندید و شیر برداشت را باز کنید . میزان آب خروجی از شیر برداشت چقدر است ؟

 اما اگر میزان آب خروجی کمتر از مقدار مشاهده شده در شکل زیر است و به صورت قطره قطره خارج میشود ، نشان دهنده این است که تولید آب دستگاه تصفیه شما کم است و باید این مشکل برطرف شود >>> میزان تولید آب دستگاه تصفیه اب کم است + عیب یابی + رفع عیب

اگر مطابق با شکل پایین باشد ، یعنی اینکه تولید آب دستگاه مناسب است و تولید دستگاه مشکلی ندارد .

میزان تولید مستقیم دستگاه تصفیه آب

در همین حالت که تولید آب مناسب است ، شیر برداشت را ببندید ( در این حالت شیر مخزن بسته است ) . باید در کمتر از 1 دقیقه دستگاه خاموش شود . 

اگر دستگاه بسیار زود خاموش میشود ( در کمتر از 4 ثانیه ) : سنسور HP تنظیم نیست >>> آموزش تنظیم سنسور HP . البته این مساله در اکثر مواقع نمیتوان مشکل برشمرد و پیشنهاد میشود چنانچه رفتار دستگاه تصفیه آب شما طبیعی است ، خود را درگیر آن نکنید .

اگر دستگاه دیرتر از 1 دقیقه خاموش میشود ۳ حالت ممکن است وجود داشته باشد :

الف : سنسور HP تنظیم نیست >>> آموزش تنظیم سنسور HP

ب : پمپ دچار مشکل است و وقتی زیر فشار قرار میگیرد ، عملکرد آن افت پیدا میکند .

ج : سنسور HP حساسیت خود را از دست داده است

البته معمولا دستگاه در زمان نرمال خاموش خواهد شد زیرا تولید آب مناسبی دارد . اگر در این تست دستگاه در تایم نرمال خاموش شد ، بنابراین مشکل از مخزن است و شما باید فشار هوای درون آنرا تنظیم کنید . اگر فشار هوای درون آنرا تنظیم کردید و مشکل هنوز پا برجا بود ، دیگر بیخیال آن شوید و بیشتر از این خود را درگیر این مساله نکنید .

 

خاموش شدن دستگاه تصفیه آب با باز و بسته کردن شیر برداشت

زمانی دیده میشود که مخزن پر از آب است و با برداشت مقدار کمی از آب ، شروع به کار میکند و چندین دقیقه کار میکند اما خاموش نمی شود و با باز و بسته کردن سریع شیر برداشت ، دستگاه خاموش میشود . این حالت زمانی رخ میدهد که سنسور فشار بالا HP ، بخوبی بالا رفتن فشار و پر شدن مخزن را تشخیص نمی دهد . وقتی شیر به سرعت باز و بسته میشود ، شوک فشاری ایجاد میشود و به یکباره فشار به صفر تنزل پیدا میکند و دوباره بالا میرود . این شوک سنسور فشار را تحریک میکند و این بار ، سنسور بخوبی عمل میکند . در برخورد با این مشکل ابتدا فشار باد مخزن را تنظیم کنید و سپس سنسور فشار را تعویض نمایید . ممکن است مشکل بر طرف شود و اگر مشکل برطرف نشد ، بیخیال آن شوید و بیشتر از این وقت و هزینه خود را صرف نکنید .

مشکلات بالا از پیچیده ترین مشکلاتی هستند که حتی تعمیرکاران حرفه ای نیز ، گاهی اوقات از تعمیر آنها عاجز هستند . زیرا این مشکلات بسیار ریز و علل بسیار زیادی میتوانند داشته باشد ( میتوانند از پمپ و کلگی پمپ و فیلتر ممبران و فیلتر های 5 و 6 و سنسور فشار و زانویی سوپاپ دار و حتی لوله کشی دستگاه باشند ) و همیشه در حالتی رخ میدهند که همه اجزاء به تنهایی بدرستی کار میکند اما مجموعه در حالت بهینه نیست و به همین دلیل تشخیص مشکل بسیار سخت خواهد بود . حتی گاهی اوقات مشکلات بالا را نمیتوان دقیقا مشکل برشمرد و بسیاری مواقع رفتار طبیعی دستگاه تصفیه آب خانگی ، محسوب میشود . بنابراین در مواجهه با چنین مشکلاتی ، پیشنهاد اول تنظیم فشار هوای درون مخزن و پیشنهاد دوم تعویض سنسور فشار بالا HP است و اگر هنوز مشکل پابرجا بود ، اصرار به ادامه و تعمییرات بیشتر نکنید .

در مورد اکثر ایرادات دستگاه تصفیه آب در وبسایت مطلب نوشته شده است . لطفا در بخش عیب یابی آنرا پیدا کنید و یا در وبسایت  آنرا جستجو کنید . چنانچه مشکل شما مرتبط با همین موضوع است و نوشته های ما به شما کمکی نکرد ، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان " شیراز تصفیه " به شما پاسخ دهند .

در دستگاه های تصفیه آب خانگی ، برای عبور آب از فیلتر ممبران نیاز به فشار بالا هست . با فشار معمولی ( حدود 30PSI) ، آب از فیلتر ممبران ( فیلتر چهارم ) عبور نمی کند و یا عملکرد این فیلتر در این فشار بسیار پایین است . به همین علت در این دستگاهها ، از یک پمپ فشار استفاده میشود . این پمپ ، فشار آب را بالا می برد تا آب به راحتی از فیلتر ممبران عبور کند و میزان مناسبی از آب تصفیه شده تولید گردد . حداقل فشار لازم برای عملکرد فیلتر ممبران 50PSI است و هرچه فشار بالاتر رود ، بازدهی این فیلتر بیشتر میشود . اما فشار نیز تا جایی امکان بالا رفتن را دارد . اگر فشار بیش از حد بالا رود ، ممکن است سبب آسیب و ترکیدن هوزینگ ممبران و قطعات گردد . دستگاههای تصفیه آب خانگی معمولا تحمل فشار تا 150PSI را دارند و بیشتر از این مقدار ، برای آنها توصیه نمی شود . فشار ایده آل و مناسب معمولا 80PSI الی 100PSI است . گاهی برخی تولید کنندگان از سر ناآگاهی ، از پمپ های پر قدرت در دستگاه تصفیه آب خود استفاده میکند که همخوانی مناسبی با بقیه اجزاء دستگاه ندارد و فشار بالایی ایجاد می شود .

pressure gauge گیج فشار دستگاه تصفیه اب

در این مواقع چه کنیم ؟ و چگونه فشار ایجاد شده توسط پمپ را کاهش دهیم ؟

در اینگونه مواقع چند راه وجود دارد و همچنین نیاز است که چند مورد را کنترل کنید .

1- اول اینکه فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را کنترل کنید . گاهی اوقات فشار آب لوله کشی ساختمان بالاست . این اتفاق ممکن است به دلیل فشار بالای آب لوله کشی شهری و یا ایجاد فشار بالا توسط پمپ ساختمان باشد . اگر فشار آب ورودی بالا باشد ، پمپ نیز آنرا افزایش داده و سبب بالا رفتن بیش از حد فشار خواهد شد . در یک تست آزمایشگاهی ، در حالت اول فشار آب ورودی 20PSI و در حالت دوم فشار آب ورودی 80PSI بود . در هر 2 حالت ، پمپ و ترانس و تمام موارد دیگر ، یکسان بودند . پمپ دستگاه فشار آب را در حالت اول به 80PSI و در حالت دوم به 135PSI رساند . بنابراین مشخص است که فشار آب ورودی به دستگاه ، اثر مستقیمی در فشار آب درون دستگاه دارد . بنابراین اگر احساس میکنید که فشار آب ورودی به دستگاه بالاست ، بهتر است با یک فشارشکن و یا نیمه باز کردن شیر آب ورودی ، کمی میزان فشار را کاهش دهید .

برای متوجه شدن از میزان فشار آب ورودی ساختمان به دستگاه ، سوکت برق موتور دستگاه را جداکنید . سپس شیر مخزن را ببندید و شیر برداشت را باز کنید . در این حالت گیج فشار ، عددی را نشان خواهد داد . این فشار تقریبا فشار آب ورودی به دستگاه هست .

2- میزان برق ترانس را کنترل کنید . گاهی اوقات میزان ولتاژ از 32 ولت فرا تر میرود که سبب کارکرد بیشتر پمپ و نیز طول عمر کوتاهتر آن خواهد شد .

3- میزان محدود کننده فاضلاب را کنترل کنید . اگر دستگاه شما دارای فشار بالایی است ، می توانید از ممبران های با ظرفیت تولید بیشتر استفاده کنید . به عنوان مثال بجای ممبران 50 گالن ، از ممبران 75 گالن استفاده کنید و همچنین به تناسب فیلتر ممبران ، باید از محدود کننده فاضلاب با ظرفیت 400 یا 500 استفاده کنید . با استفاده از این روش ، میزان فشار به محدوده مناسب خواهد رسید .

محدود کننذه فاضلاب با مقدار متفاوت

 

در حالت کلی اگر فشار دستگاه بالاست و قصد ندارید وقت و هزینه زیادی را صرف دستگاه کنید ، می توانید قطعه محدود کننده فاضلاب را تعویض کنید و از یک محدود کننده با ظرفیت بیشتر استفاده کنید . با این روش به راحتی فشار کاهش می یابد .

در مورد اکثر ایرادات دستگاه تصفیه آب در وبسایت مطلب نوشته شده است . لطفا در بخش عیب یابی آنرا پیدا کنید و یا در وبسایت  آنرا جستجو کنید . چنانچه مشکل شما مرتبط با همین موضوع است و نوشته های ما به شما کمکی نکرد ، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان " شیراز تصفیه " به شما پاسخ دهند .

 

گیج فشار Pressure Gauge ، یکی از قطعات غیر ضروری در دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد . وظیفه و نقشی در تصفیه کردن آب ندارد اما برای تعمیرات و نگهداری دستگاه تصفیه آب ، اطلاعات مهمی را ارائه می دهد . گیج فشار ، فشار آب ورودی به ممبران را نشان میدهد که دانستن آن بسیار مهم است و بر اساس آن میتوان اطلاعات زیادی را بدست آورد >>> فروش گیج فشار تصفیه آب

گیج فشار چگونه کار میکند ؟

حتما تا کنون دیده اید که وقتی یک شیلنگ آب بر روی زمین باشد و شیر آب باز شود ، در صورت فشار بالای آب ، شیلنگ به این طرف و آن طرف خواهد رفت . یا اسباب بازی معروفی که بچه ها درون دهان خود قرار میدهند و با فوت کردن به درون آن ، این زبان باز می شود . این پدیده ها به دلیل فشار بر روی یک سطح ایجاد میشود و همیشه در لوله های خمیده تمایل به رفع خمیدگی و صاف شدن وجود دارد . وقتی یک لوله خمیده است ، میتوان آنرا در سطح بالا و پایین در نظر گرفت که به علت خمیدگی معمولا یکی از سطوح طول کمتری دارد و همین طول کمتر سبب می شود که فشار کمتری به این وجه وارد شود و بنابراین لوله به سمت وجه بلندتر خم میشود . از همین تکنیک نیز در گیج فشار استفاده شده است و با وارد شدن سیال ( آب یا هوا ) به درون لوله خمیده که لوله بوردون نامیده می شود ، این لوله با توجه به فشار درون آن ، کمی تغییر کرده و جا به جا میشود و این جا به جایی را به استفاده از چند لینک و چرخدنده به یک عقربه منتقل می کنند .

pressure gauge مکانیزم عملکرد گیج فشار

از گیج های فشار در صنایع مختلف استفاده میشود و در رنج های مختلفی موجود هستند . در دستگاه های تصفیه آب نیز از یک عدد گیج فشار استفاده میشود تا از میزان فشار پمپ و آب ورودی به فیلتر ممبران آگاه شویم . زیرا بازدهی فیلتر ممبران شدیدا وابسته به فشار آب ورودی به آن است و در زمان تعمیرات آگاهی از میزان فشار بسیار پر اهمیت است .  از آنجا که معمولا فشار پمپ تصفیه آب تا محدوده 150PSI است ، گیج های فشار مورد استفاده در دستگاه های تصفیه آب خانگی ؛ در بازه 0 تا 150psi هستند . درون گیج های فشار یا از مایعات خاص مثل گیلیسرین استفاده میشود و یا خشک هستند که البته نمونه های روغنی رایج تر هستند و اعداد را بهتر و دقیق تر نشان میدهند .

گاهی گیج فشار خراب میشود . خراب شدن آن چند حالت است .

1- اعداد را بیشتر از مقدار واقعی نشان میدهد .

2- عدد بر روی مقداری مشخص ثابت شده است و تکان نمیخورد .

3- گیج فشار بر روی صفر قرار دارد و هیچ تغییری نمی کند .

4- سیاه شدن صفحه نمایش و فضای درون گیج فشار

5- لرزش بسیار شدید عقربه و نوسان داشتن آن

 نکته : 

البته ابتدا مطمئن شوید که گیج فشار خراب است و عمل نکردن آن ، به دلیل کار نکردن پمپ یا شیر برقی نیست . اگر دستگاه تصفیه آب تولید آب دارد و همه چیز آن نرمال است و فقط گیج فشار عددش صفر باقی میماند ، نشان دهنده خرابی گیج فشار است در غیر اینصورت وارد بخش عیب یابی شوید و مشکل اصلی دستگاه خود را بیابید >>> عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی

 

رفع ایراد گیج فشار :

اگر مورد اول و دوم برای گیج فشار پیش بیاید ، تعمیرش بسیار سخت است و حتما نیازمند علم و تجربه بالایی است و در اکثر مواقع کسی اقدام به تعمیر آن نمیکند مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشد .

در مورد مشکل سوم که شایع نیز می باشد ، دو حالت ممکن است رخ داده باشد :

الف : روزنه ورودی به گیج فشار ، مسدود شده باشد و همین موضوع سبب می شود که سیال یا آب وارد گیج فشار نشود و طبیعتا عدد صفر را نمایش خواهد داد . برای رفع این مشکل ، باید از درون هوزینگ سوم که گیج فشار درون آن پیچ شده است ، با یک سوزن یا شیء نوک تیز ، مسیر روزنه را باز کنید . این روزنه به دلیل ایجاد جرم و رسوب مسدود میشود . 

ب : ممکن است قطعات داخلی خراب شوند یا ارتباطی از بین برود و همین موضوع سبب موجب شود که عقربه حرکتی نکند . تعمیر در این حالت کار سختی است .

pressure gauge blocked مسدود شدن روزنه گیج فشارتصفیه آب خانگی

در حالت چهارم یعنی سیاه شدن صفحه نمایش و فضای داخلی ، کافی است که روغن یا گلیسیرین درون گیج را تخلیه کنید و با روغن جدید جایگزین کنید . با گذشت زمان کیفیت روغن یا گیلیسیرین افت پیدا کرده و تغییر رنگ داده است .

در حالت پنجم ممکن است این مشکل از کم شدن سطح روغن و گیلیسرین باشد که در این صورت بهتر است که کمی به گیج اضافه کنید . البته یکسری گیج های فشار هم هستند که کلا بدون روغن هستند به آنها گیج خشک گفته میشود . این نوع گیج های فشار معمولا کمی لرزش و پرش عقربه دارند . پرش و لرزش عقربه میتواند از پمپ نیز باشد که به علت کار کردن غیر یکنواخت ، باعث بالا و پایین رفتن فشار میشود .

 لطفا نظرات و سوالات خود را با ما و دیگران در میان بگزارید .

آب دستگاه تصفیه آب ، نباید در کتری و سماور و ... رسوب ایجاد کند و خوش طعم و گوارا باشد . اگر مشاهده کردید که آب دستگاه تصفیه آب ، در کتری و سماور و ... ایجاد رسوب میکند ، مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود . در این مطلب این مشکل را بررسی میکنیم تا علت آنرا متوجه شویم و بتوانیم آنرا حل کنیم .

hard water in kettle رسوب آب در کتری

بررسی مشکل :

ابتدا باید مطمئن شویم چنین مشکلی وجود دارد .از نظر ظاهری اگر در ته کتری یا هر جایی دیگر ، رسوب آب را مشاهده کردید ، بنابراین این مشکل وجود دارد . بهتر است آب را با دستگاه سختی سنج نیز کنترل کنید . TDS آب برداشت نباید بیشتر از 150 باشد . اگر TDS آب بیشتر بود ، ایجاد رسوب طبیعی است و ما باید TDS را کاهش دهیم .

بررسی موارد ایجاد مشکل:

1- دقیقا از خروجی ممبران ، سختی آب را با دستگاه TDS سنج تست بگیرید ( شیر مخزن بسته باشد و شیر برداشت را باز کنید و دستگاه در حال کار باشد ) . محل این خروجی در تصویر زیر با عنوان خروجی آب تصفیه شده علامت گذاری شده است .

خروجی آب تصفیه شده ممبران

اگر سختی آب در این نقطه بالا بود ( بیشتر از 150ppm ) ، بنابراین 3 حالت ممکن است وجود داشته باشد .

الف - ممکن است فیلتر ممبران به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد . بهتر است ممبران را بیرون آورید و روی لوله انتها ممبران کمی تفلون بزنید ( روی اورینگ ها ) . سپس ممبران را بدرستی و با دقت جا بزنید . دوباره تست را انجام دهید . اگر در سختی تغییری ایجاد نشد ، به سراغ مرحله بعدی روید .

ب - TDS آب ورودی به دستگاه تصفیه آب چقدر است ؟ اگر TDS آب منطقه شما بالا باشد ( بیشتر از 1000) ، قدرت دستگاه تصفیه آب محدود است و نمی تواند بیشتر از این آب را تصفیه کند . کاری هم نمیتوان کرد و فقط توصیه میشود که از فیلترهای ممبران با کیفیت بالا استفاده شود .

ج - فیلتر ممبران خراب شده است . اگر موارد قبلی بی تاثیر بود و سختی آب خروجی از ممبران بالا بود ، بنابراین فیلتر ممبران خراب شده است و باید تعویض گردد >>> آموزش عیب یابی و تعویض فیلتر ممبران

 

اگر سختی آب در نقطه خروجی از آب تصفیه شده پایین تر از 150ppm بود ، موارد زیر را چک کنید .

1- چک کنید که شیر میکس بسته باشد . باز بودن شیر میکس ، مقداری از آب لوله با سختی بالا را ، با آب تصفیه شده قاطی میکند و سبب بالا رفتن سختی آب میشود . ممکن است این شیر بدرستی تنظیم نشده باشد و میزان زیادی از آب را با آب لوله کشی شهری قاطی کند که سبب افزایش TDS و ایجاد رسوب خواهد شد >>> آموزش تنظیم صحیح شیر میکس  . دقت کنید که گاهی ممکن است مغزی شیر خراب شده باشد و علارغم بسته بودن شیر ، آب را از خود عبور میدهد

2- ممکن است قطعه چهارراهی خراب شده باشد . چهارراهی را موقتا از مدار خارج کنید و لوله ها را مستقیم به یکدیگر متصل کنید . بعد از چند دقیقه کار کردن دستگاه ، سختی آب خروجی را چک کنید . اگر سختی آب کاهش یافته بود ، بنابراین مشخص میشود که مشکل از همین قطعه چهارراهی بوده است . چهارراهی درون خود یک دیافراگم دارد که بین آب لوله کشی و آب تصفیه شده قرار دارد و گاهی این دیافراگم سوراخ میشود و آب لوله کشی به درون آب تصفیه شده وارد میشود . میتوانید آنرا تعویض کنید و یا پیشنهاد میشود شیر برقی را جایگزین آن کنید .>>> آموزش جایگزینی شیر برقی بجای چهارراهی

3- ممکن است فیلتر مینرال کیفیت لازم را نداشته باشد و سبب بالا رفتن بیش از حد TDS آب خروجی شود . حتی گاهی اوقات بر روی TDS تاثیری ندارد و TDS عدد پایینی دارد اما در خروجی آب ، رسوب دیده میشود . فیلتر مینرال را موقتا از مدار خارج کنید تا تاثیر آنرا مشاهده کنید . >>> ایجاد رسوب توسط فیلتر مینرال

 

توجه:

در مورد اکثر مطالب مرتبط با دستگاه تصفیه آب در سایت مطالب آموزشی نوشته شده است لذا خواهشمندیم قبل از پرسش و بیان مشکلات خود آنرا در وبسایت جستجو کنید و یا به صفحه مطالب عیب یابی مراجعه کنید و در صورتی که پاسخی دریافت نکردید ، آنرا مطرح کنید تا به شما پاسخ دهیم . همچنین خواهشمندیم سوالات خود را در صفحات مرتبط با موضوع بیان فرمایید .

 

محدود کننده فاضلاب ، وظیفه کنترل میزان آب خروجی از دستگاه به فاضلاب را دارد . میزان آب خروجی به فاضلاب در حالی که شیر مخزن بسته باشد و شیر روی سینک باز باشد و دستگاه در حال کار باشد ، باید مطابق با عکس زیر باشد .

direct drain میزان دقیق خروجی آب به فاضلاب

 

اگر میزان آب آن بیشتر از عکس بود و گیج فشار ، عدد پایینی کمتر از 60PSI باشد .

1- چک کنید که آیا محدود کننده فاضلاب روی دستگاه نصب هست یا خیر؟ البته در بعضی از دستگاهای این قطعه مخفی می‌باشد و درون اتصالات زانویی قرار دارد . 

2- چک کنید که محدود کننده چه عددی دارد . میزان این عدد باید متناسب با ممبران باشد . >>> میزان مناسب محدود کننده فاضلاب و فیلتر ممبران

3- لوله خروجی به فاضلاب را خم کنید تا موقتا مسیر آن بسته شود . به عدد فشار سنج نگاه کنید. چند PSI فشار را نشان می دهد ؟ اگر میزان فشار به بالای 100PSI رفت ، بنابراین میزان خروجی فاضلاب بسیار زیاد می باشد و حتما باید قطعه محدود کننده فاضلاب تعویض شود .

 

اگر میزان فاضلاب در حد نرمال است و شما قصد دارید میزان آنرا کمتر کنید تا دستگاه بهینه تر کار کند ، اینجا را مطالعه بفرمایید . >>> افزایش بازدهی و کمتر کردن دور ریز آب فاضلاب

در مورد اکثر ایرادات دستگاه تصفیه آب در وبسایت مطلب نوشته شده است . لطفا در بخش عیب یابی آنرا پیدا کنید و یا در وبسایت  آنرا جستجو کنید . چنانچه مشکل شما مرتبط با همین موضوع است و نوشته های ما به شما کمکی نکرد ، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان " شیراز تصفیه " به شما پاسخ دهند .

در دستگاههای تصفیه آب خانگی ، یک سنسور یا سوئیچ وجود دارد که فشار بالای آب را تشخیص میدهد و برق عبوری از خود را مانند یک کلید ، قطع و وصل میکند . HIGH Pressure Switch یا به اختصار HP نامیده میشود . در تصویر زیر چند نمونه از این سنسور را مشاهده می کنید .

high pressure switch سنسور فشار بالا

وظیفه این سنسور این است که وقتی مخزن پر میشود و فشار آب پشت ممبران بالا میرود ، این فشار را تشخیص میدهد و دستور به خاموش شدن پمپ می دهد . میزان این فشار معمولا در حدود 30PSI است . یک ویژگی خوب که این سنسور دارد این است که شما میتوانید میزان این فشار را تنظیم کنید . یک پیچ کوچک روی آن قرار دارد که با تنظیم آن میتوان این فشار را تغییر داد . در تصویر زیر این پیچ آلن خور را مشاهده میکنید . برای تنظیم این پیچ به یک آچار آلن نیاز دارید.

 تنظیم سنسور فشار با پیچ آلن

البته برای تنظیم این پیچ نیاز به یک فشار سنج دارید . بدون فشار سنج این کار را انجام ندهید زیرا سردرگم خواهید شد و در آخر نخواهید توانست میزان فشار را به درستی تنظیم کنید . همچنین مراقب باشید که فشار را در محدوده بالایی قرار ندهید ( بیش از 40PSI قرار ندهید ) زیرا اغلب مخزنهای پلاستیکی موجود در بازار ، تحمل فشار 50PSI را دارند و فشار بیشتر سبب منفجر شدن مخزن خواهد شد . اما اگر مخزن دستگاه شما از برند تانک پک است ، این مخزنها حد تحمل 100PSI را دارند و میتوان فشار بیشتری را اعمال کرد . در شکل زیر یک فشار سنج را مشاهده میکنید که در مدار لوله کشی قرار داده شده است . محل نصب این فشار سنج در هر جایی بعد از ممبران است .

 

چگونه فشار خاموش شدن را پیدا کنیم ؟

 اکنون میخواهیم فشار خاموش شدن را پیدا کنیم . در ابتدا فشار سنج را در مدار لوله کشی و در محل مناسبی قرار دهید . سپس شیر مخزن را ببندید و شیر برداشت را باز کنید . دستگاه شروع به کار خواهد کرد و یک باریکه آب از شیر برداشت خواهد ریخت . 

فشارسنج در این حالت عدد صفر را نشان میدهد . اکنون شیر برداشت را ببندید . فشار شروع به بالا رفتن میکند . وقتی به حد مشخص رسید ، خاموش خواهد شد . صبر کنید تا دستگاه شما خاموش شود . در این حالت فشار سنج را کنترل کنید . این فشار ، همان فشاری است که سوئیچ در آن خاموش میشود . مقدار این فشار چند است ؟ 

نصب فشار سنج دست ساز در مدار لوله کشی

 فشار خاموش شدن به چه درد میخورد ؟

هرچه فشار خاموش شدن بالاتر باشد ، آب بیشتری در مخزن ذخیره میشود و برعکس >>> میزان ذخیره آب درون مخزن  . اگر شما یک مخزن 19 لیتری داشته باشید ولی فشار خاموش شدن دستگاه در میزان کمی تنظیم شده باشد ، آب کمی در حدود 4 لیتر در مخزن دخیره میشود . بنابراین تنظیم این فشار بسیار مهم است . همچنین اگر فشار خاموش شدن زیادتر از حد معمول باشد ، ممکن است پمپ نتواند فشار آب را به حد نرمال برساند و در نتیجه دستگاه خاموش نخواهد شد . در این حالت باید تنظیم فشار سوئیچ را کاهش دهیم .

چگونه فشار خاموش شدن را کاهش یا تنظیم کنیم ؟

با استفاده از آچار آلن ، پیچ آلن را بچرخانید . چرخش ساعتگرد پیچ و سفت کردن آن سپس افزایش فشار عملکردی سنسور خواهد شد . به عنوان مثال اگر دستگاه تصفیه قبلا در فشار 30psi عمل میکرد و خاموش میشد ، با سفت کردن پیچ تنظیم ، فشار خاموش شدن افزایش یافته و مثلا در فشار 40psi خاموش خواهد شد . اگر پیچ را در جهت پاد ساعتگرد بچرخانید و پیچ را باز کنید ، فشار خاموش شدن کاهش خواهد یافت . وقتی دستگاه خاموش شد ، فشار جدید مشخص میشود . این کار را چندین بار تکرار کنید تا فشار بهینه را تنظیم کنید . 

تنظیم فشار سنسور فشار بالا

 

توجه :

در بعضی موارد که پمپ دستگاه ضعیف شده باشد و نتواند فشار مناسب برای خاموش شدن را فراهم کند ، تنظیم این سنسور میتواند بسیار موثر باشد >>> آموزش تشخیص و عیب یابی پمپ بدون فشار

جهت افزایش حجم ذخیره آب ، میتوان این سنسور را تنظیم کرد که در فشار بالاتری دستگاه خاموش شود .

معمولا محدوده فشار این سنسورها ، بین 20 تا 40psi می باشد و کمتر و بیشتر از این مقدار قابل تنظیم نیستند با این حال حتما مراقب باشید .

بسیار مراقب باشید که اگر میزان فشار از حد مجاز بالاتر رود ، احتمال ترکیدن و منفجر شدن مخزن وجود دارد . این فشار برای مخزن فایبرگلاس 40PSI و برای مخازن تانک پک ( لایه داخلی استیل ) حدود 80PSI است .

 

در مورد اکثر ایرادات دستگاه تصفیه آب در وبسایت مطلب نوشته شده است . لطفا در بخش عیب یابی آنرا پیدا کنید و یا در وبسایت  آنرا جستجو کنید . چنانچه مشکل شما مرتبط با همین موضوع است و نوشته های ما به شما کمکی نکرد ، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان " شیراز تصفیه " به شما پاسخ دهند .

یکی از حالتهایی که در دستگاه های تصفیه آب خانگی گاهی به چشم میخورد ، این است که با باز کردن شیر برداشت هوا به همراه آب به بیرون پرتاب میشود که حتی گاهی ممکن است سبب پرتاب آب و خیس شدن لباس نیز شود . این حالت چرا ایجاد میشود و دلیل بروز آن چیست ؟

power-of-water

 چند علت باعث بروز این حالت میشود اما عموما پرتاب آب بدلیل یک توده هوا درون سیستم است که تحت فشار نیز قرار گرفته است و وقتی که شیر باز میشود و فشار سیستم آزاد میشود ، توده هوای فشرده منبسط شده و آب های پیش روی خود را نیز به بیرون پرتاب میکند . اما علت ایجاد توده هوا درون سیستم چیست ؟

1- وقتی فیلترهای نو در سیستم قرار داده میشوند ، درون فیلترها هوا وجود دارد و همچنین درون تمام منافظ فیلترهای کربنی . این هوا کم کم و به مرور زمان از سیستم خارج میشود و ممکن است این حالات را ایجاد کند .

2- فیلترهای اکسیژن ساز ، هیدروژنه و قلیایی ممکن است این چنین حالتی را ایجاد کند . آب درون فیلتر مورد واکنش قرار گرفته و گاز هیدروژن و اکسیژن به درون آب تزریق میشود که ممکن است به صورت یک توده هوا در بیاید . بخصوص زمانی که آب برای مدت طولانی درون این فیلتر قرار میگیرد . مثلا وقتی صبح اولین بار شیر آب را باز میکنید ، این حالت بیشتر دیده میشود .

3- ممکن است مخزن دستگاه تصفیه آب خراب شده باشد و دیافراگم آن معیوب شده باشد . مقداری از هوای فشرده درون مخزن وارد سیستم و فیلترها میشود و تحت فشار قرار میگیرد و سپس با شدت خارج میشود >>> تست مخزن تصفیه آب خانگی

به طور کلی بجز مورد سوم که مخزن مشکل دارد و بزودی هم مشخص خواهد شد ، دو مورد دیگر جای نگرانی ندارد و طبیعی است .

اگر درون آب دانه های ریز هوامیبینید و یا روی آب حالت سفیدی ایجاد میشود مثل کف ، باز هم نگران نباشید و طبیعی است اما باز هم میتوانید برای مطالعه بیشتر این مطلب را مطالعه کنید >>> شیری رنگ شدن آب

چنانچه سوالی یا تجربه ای در این خصوص دارید ، با ما و دیگران در میان بگذارید  .

 

گاهی ملاحظه میشود که از شیر برداشت دستگاه تصفیه آب ، هیچ آبی خارج نمی شود . چند حالت ممکن است که روی داده باشد . مراحل زیر را به ترتیب چک کنید .

1- ابتدا چک کنید که آیا دستگاه تصفیه آب روشن میشود یا روشن نمی شود ؟

شیر برداشت را باز کنید . دستگاه باید روشن شود . اگر دستگاه روشن نشد ،شیر مخزن را ببندید و لوله ورودی به مخزن را باز کنید ( آموزش باز کردن اتصالات تصفیه آب) . آیا باز هم روشن نشد ؟ به پمپ دستگاه دست بزنید و مطمِن شوید که لرزش ندارد و خاموش است . اگر دستگاه در این 2 حالت روشن نمی شود ، بنابراین شما باید این مطلب را دنبال کنید >>> دستگاه تصفیه آب روشن نمیشود

لوله متصل به مخزن تصفیه آب

اگر در ابتدا دستگاه روشن نشد ، اما بعد از باز کردن لوله آب متصل به مخزن دستگاه شروع به کار کرد ، 3 حالت ممکن است که روی داده باشد :

  •       به احتمال زیاد ، اتصالات فیلترهای بالایی را بیشتر از حد مجاز در فیلتر پیچانده اید ( معمولا بعد از تعویض فیلتر ، این حالت روی میدهد )
  •      در جایی از لوله کشی ، لوله ها دچار خم شدگی شده اند .
  •      فیلترهای بالایی ( پست کربن یا مینرال ) دچار کیپ شدگی شده اند .
  • دلایل عدم خروج آب

 اگر دستگاه روشن میشود و پمپ لرزش دارد ، به سراغ مرحله بعد بروید

2- اکنون چک کنید که آیا جریان آب فاضلاب وجود دارد یا خیر ؟

اگر جریان آب فاضاب وجود ندارد ، بنابراین یا اینکه آب ورودی به دستگاه تصفیه آب وجود ندارد و یا اینکه در جایی از دستگاه تا قبل از هوزینگ ممبران ، مسیر آب مسدود شده است . مواردی که معمولا ایجاد مشکل می کنند یا کیپ شدن فیلتر شماره 3 هست و یا شیر برقی . جریان قبل و بعد از این 2 مورد را بررسی کنید تا متوجه شوید که مشکل از کدام یکی از آنهاست . اگر از این 2 مورد نیز نبود ، بقیه اجزا در مسیر لوله ورودی تاهوزینگ ممبران را نیز چک کنید .

اگر جریان آب فاضلاب وجود دارد ، به سراغ مرحله بعد بروید .

 

3- آیا دستگاه ، آب تصفیه شده تولید میکند ؟

شیر مخزن را ببندید ، شیر آب ورودی را باز کنید ، شیر برداشت را باز کنید . آیا یک باریکه آب از شیر برداشت خارج میشود ؟ >>> روش تست تولید آب دستگاه تصفیه آب

اگر خارج نمی شود ، بنابراین مشکل دستگاه شما این است که تولید آب تصفیه شده ندارد . بهتر است این مطلب را مطالعه کنید >>> دستگاه تصفیه آب هیچ آبی تولید نمی کند

 

 با چک کردن مرحله به مرحله نکات بالا و دنبال کردن لینک های معرفی شده ، به احتمال زیاد خواهید توانست که عیب دستگاه خود را برطرف کنید .

اگر از شیر برداشت آب خارج میشود اما فشار آن کم است و یا فشار آن خیلی زود کم میشود ، اینجا را مطالعه کنید >>> افت فشار آب دستگاه تصفیه آب خانگی

در مورد اکثر مطالب مرتبط با دستگاه تصفیه آب در سایت مطالب آموزشی نوشته شده است لذا خواهشمندیم قبل از پرسش و بیان مشکلات خود آنرا در وبسایت جستجو کنید و یا به صفحه مطالب عیب یابی مراجعه کنید و در صورتی که پاسخی دریافت نکردید ، آنرا مطرح کنید تا به شما پاسخ دهیم . همچنین خواهشمندیم سوالات خود را در صفحات مرتبط با موضوع بیان فرمایید .

ترانس دستگاه تصفیه آب وظیفه تامین برق مصرفی پمپ و شیر برقی( اگر در دستگاه موجود باشد) را به عهده دارد . این ترانس در دستگاهای تصفیه آب خانگی دارای برق ورودی ۲۲۰ ولت و خروجی ۲۴ ولت و ۱.۲ آمپر توان خروجی می‌باشد و در دستگاههای نیمه صنعتی خروجی 32 الی 36 ولت با 2 تا 3 آمپر برق هستند . معمولا پمپ های دستگاهای تصفیه آب حدود 0.5 آمپر برق مصرف میکنند و شیر برقی نیز میزان 0.2 آمپر برق مصرف میکند . اما گاهی به دلیل بد عمل کردن پمپ ، زنگ زدگی و عدم روغنکاری پمپ ، نیم سوز شدن شیر برقی و ... میزان برق مصرفی پمپ یا شیر برقی زیادتر از حد نرمال میشود و برق زیادی از ترانس طلب میشود که بیشتر از توان ترانس است . در این حالت به ترانس فشار می آید و شدیداً داغ میکند که در صورت ادامه ماجرا ، ممکن است حتی منجر به آتش سوزی شود  . ( برای اطمینان بیشتر در زمان مسافرت ٫ حتما دستگاه را از برق بکشید>>> اقدامات مهم مرتیط در زمان مسافرت ) . در صورتی که آب شدن آداپتور یا آتش سوزی آنرا مشاهده کردید ، باید اقدام به تعویض آن کنید .

اگر آداپتور دستگاه مرتبا میسوزد

یا در برق ورودی و دوشاخه مشکلی وجود دارد و یا درون دستگاه یا قطعات برقی اتصالی وجود دارد که حتما باید آنرا بررسی و پیدا کنید . در حالتی که پمپ دستگاه خاموش است به آداپتور دست بزنید . اگر بیش از حد داغ بود نشان دهنده وجود اتصالی در سیم کشی یا سنسورهای HP  و LP است . اگر در حالتی که پمپ در حال کار است آداپتور بیش از حد داغ میشود ، نشان دهنده وجود اتصالی در شیر برقی و پمپ است و یا یکی از آنها دچار مشکل است و بخوبی کار نمی کند . اطلاعات بیشتر و مشاهده مدلها و خرید آنلاین >>> آداپتور دستگاه تصفیه آب خانگی

اما به یاد داشته باشید که علت آتش سوزی قبلی را پیدا کنید و بدون بررسی ترانس جدید را نصب نکنید ، زیرا ممکن است به همان سرنوشت دچار شود و بدتر از آن اینکه ممکن است سبب ایجاد خسارات زیادی به منزل مسکونی شود . بنابراین بررسی مشکل قبلی از اهمیت بالایی برخوردار است .از آنجا که دستگاههای تصفیه آب خانگی به طور مداوم به برق متصل هستند و همیشه مقداری گرم میشوند ، همواره از جنس با کیفیت و مرغوب استفاده کنید و آرامش و ایمنی خود را فدای قیمتهای ارزانتر و بی کیفیت نکنید . در تصویر زیر یک نمونه از دستگاه تصفیه آب 400 گالن را مشاهده می کنید که دچار آتش سوزی شده است .

explode burn ro system آتش گرفتن دستگاه تصفیه آب خانگی

 

در مورد اکثر ایرادات دستگاه تصفیه آب در وبسایت مطلب نوشته شده است . لطفا در بخش عیب یابی آنرا پیدا کنید و یا در وبسایت  آنرا جستجو کنید . چنانچه مشکل شما مرتبط با همین موضوع است و نوشته های ما به شما کمکی نکرد ، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان " شیراز تصفیه " به شما پاسخ دهند .

یکی از مشکلات نسبتا رایج در دستگاههای تصفیه آب خانگی ، خاموش نشدن و یکسره کار کردن این دستگاه می باشد . گاهی اوقات این مشکل مدتها وجود دارد اما مصرف کننده متوجه نیست که نهایتا منجر به بروز عیوب بزرگتر و هزینه بیشتر و همچنین هدر رفتن آب به فاضلاب میشود . بهتر است همین حالا ، یکبار دستگاه خود را چک کنید .

نحوه چک کردن این حالت:

دستگاه تصفیه آب خانگی در طی زمانی که درحال پر کردن مخزن تصفیه آب خانگی است ، روشن میباشد . در این زمان پمپ و شیر برقی روشن هستند و جریان ریزش آب به فاضلاب وجود دارد . اما بعد از پر کردن مخزن ، دستگاه باید خاموش شود و جریان فاضلاب قطع شود . مدت زمان پر شدن مخزن از حالت کاملا خالی تا کاملا پر در حالت نرمال حدود نیم ساعت و در حداکثر زمان حدود 2 ساعت باید باشد . اگر بعد از گذشت زمان زیاد ، هنوز دستگاه خاموش نشده بود ، بنابراین مشکلی وجود دارد که باید رفع شود .

بررسی حالتهای ممکن و روش اصلاح آنها

ابتدا دستگاه را در حالت تولید مستقیم قرار می دهیم . برای اینکار ، شیر مخزن بسته ، شیر ورودی آب باز ، شیر برداشت روی سینک باز ، شیر میکس بسته و دستگاه متصل به برق باشد . دستگاه باید شروع به کار کند و یک باریکه از آب تولید شود .

تست اولیه دستگاه تصفیه آب خانگی برای بررسی علت خاموش نشدن آن

میزان تولید مستقیم آب در این حالت ، باید در حدود تصویر زیر باشد .

تولید مستقیم دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر میزان این آب صفر و یا بسیار کم بود به صورتی که آب قطره قطره خارج میشود ، بنابراین مشکل دستگاه شما این است که دستگاه شما میزان تولید آب کمی دارد . اکثر مواقع این مشکل به دلیل خراب شدن ممبران است . اینجا را مطالعه کنید >>> رفع مشکل تولید آب بسیار کم

به گیج فشار روی دستگاه نگاه کنید . میزان فشار بر حسب PSI چقدر است ؟؟؟ این فشار باید بالاتر از 50PSI و یا 4BAR باشد . اگر میزان فشار کمتر از مقادیر گفته شده بود ، بنابراین دستگاه فشار کافی را ندارد و دارای افت فشار است . >>> آموزش رفع افت فشار دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر میزان تولید مستقیم آب در حد تصویر بالا بود و فشار نیز بالاتر از 50PSI بود ، بنابراین میزان تولید دستگاه مناسب است . در همین حالت که آب بسیار کمی از شیر برداشت خارج میشود ، شیر برداشت را ببندید . حدود 1 دقیقه صبر کنید . آیا دستگاه خاموش شد و یا هیچ اتفاقی انجام نگرفت ؟ اگر دستگاه خاموش شد بنابراین مشکل از مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی شماست که فشار هوای مناسب را ندارد . با یک تلمبه باید آنرا باد کنید و فشار لازم و استاندارد را ایجاد کنید >>> آموزش تنظیم و باد کردن مخزن ذخیره تصفیه آب خانگی

اگر هیچکدام از مشکلات بالاوجود نداشت و یا آنها را رفع کردید ولی همچنان مشکل خاموش نشدن باقی بود ، شما باید یک فشار سنج تهیه کنید و فشار سنسور فشار را چک و تنظیم مجدد کنید >>> آموزش تنظیم فشار سوییچ بالا و فشار خاموش شدن دستگاه

اگر دستگاه خاموش میشود اما مجددا چند لحظه بعد دوباره روشن میشود ، اینجا را مطالعه کنید >>> رفع مشکل خاموش و روشن شدن پیاپی دستگاه تصفیه آب خانگی

 

در مورد اکثر ایرادات دستگاه تصفیه آب در وبسایت مطلب نوشته شده است . لطفا در بخش عیب یابی آنرا پیدا کنید و یا در وبسایت  آنرا جستجو کنید . چنانچه مشکل شما مرتبط با همین موضوع است و نوشته های ما به شما کمکی نکرد ، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان " شیراز تصفیه " به شما پاسخ دهند .